Fransanın paytaxtı Parisdə keçirilən Türkmənistanın enerji sektoruna xarici investisiyaların cəlb edilməsi üzrə Beynəlxalq Forum (TEIF 2024) çərçivəsində Azərbaycanın “Caspian Logistics Solutions” və AZCHEMCO şirkətləri Türkmənistan nümayəndə heyətinə Azərbaycan milli xalçasını hədiyyə ediblər.
“Report” xəbər verir ki, bunu “Caspian Logistics Solutions” holdinqinin sədr müavini Rifat Sultanzadə deyib.
Onun sözlərinə görə, Qarabağ və Ahaltəkə atlarının təsviri olan bu xalça Azərbaycan və Türkmənistanın ruhunu, nəcibliyini, azadlıq eşqini və onsuz da möhkəm olan strateji əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində can atmasını göstərir: “Azərbaycan və Türkmənistan özlərini lazım olan hər şeylə tam təmin edirlər. Ölkələrimiz xarici təsirin heç bir forma və növündən asılı deyil. Biz bu gün müstəqilliyimiz dövründə çox böyük uğurlar qazana bilmişik və prezidentlərin sayıq rəhbərliyi altında sosial rifah, iqtisadi inkişaf, qlobal transmilli layihələr kimi çox mühüm məsələləri həll edərək inamla irəliləyirik”.
O vurğulayıb ki, xalça ərməğan olaraq xalqlarımızın qədim sənət və sənətkarlığını - xalçaçılıq sənətini simvolizə edir: “Həm Azərbaycan, həm də türkmən xalçaları dünya şöhrətinə malikdir. Türkmənistanda ölkənin dövlət rəmzləri üzərində xalça naxışları çəkilir ki, bu da əcdadların əhdinə, köklü adət-ənənələrinə və təməllərinə, xalqın dünyagörüşünə və mentalitetinə sadiqliyi ifadə edir”.
Hədiyyə kimi təqdim olunan xalça Azərbaycan istehsalçısı “Azərxalça”nın xüsusi sifarişi əsasında toxunub.

В рамках двухдневного Международного форума по привлечению иностранных инвестиций в энергетический сектор Туркменистана (TEİF 2024), проходящего в Париже азербайджанские компании Caspian Logistics Solutions и AZCHEMCO передали в подарок делегации Туркменистана азербайджанский национальный ковер.
Как передает Report, об этом сообщил вице-председатель холдинговой компании Caspian Logistics Solutions Рифат Султан-заде.
По его словам, данный ковер с изображением Карабахского и Ахалтекинского скакунов показывает дух, благородность, свободолюбие и непомерное рвение двух братских стран Азербайджана и Туркменистана на пути укреплению и без того сильного стратегического сотрудничества: "Азербайджан и Туркменистан полностью обеспечивают себя всем необходимым. Наши страны не зависят ни от каких-либо форм и видов внешнего воздействия. Сегодня за период своей независимости мы смогли добиться огромных успехов и под чутким руководством президентов уверенно идут вперед, решают очень важные вопросы социального благосостояния, экономического развития, глобальных транснациональных проектов".
Он подчеркнул, что ковер, в качестве подарка, символизирует древнейшее искусство и ремесло наших народов – ковроткачество: "Как азербайджанские ковры, так и туркменские пользуются мировой славой. В Туркменистане ковровые орнаменты размещены на государственных символах страны, что выражает приверженность заветам предков, исконным традициям и устоям, мировоззрение и менталитет народа. Сегодня, данный ковер показывает, что Карабахский и Ахалтекинский скакуны начинают свой путь в Туркменистане".
Преподнесенный в подарок ковер был соткан по специальному заказу у азербайджанского производителя ковров "Азерхалча".