Şoranlaşmış torpaqların yenidən istifadəsi ilə bağlı Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb 19 Apr 2024
“Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin “Azərbaycan Yaşıllaşdırma və Landşaft Quruluşu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ilə “AZCHEMCO” MMC şoranlaşmış torpaqların kənd təsərrüfatda yenidən istifadəsi layihəsinin icrasına başlamaq üçün Əməkdaşlıq Memorandumu imzalayıb”.
“Bununla bağlı Oxu.Az-a açıqlama verən “Azərbaycan Yaşıllaşdırma və Landşaft Quruluşu” ASC-nin sədri Cavid Abdullayev bu gün Azərbaycanda yeni ekoloji layihənin başlanmasının iştirakçısı və şahidləri olmasından məmnun qaldığını bildirib.
““Memorandum çərçivəsində departamentimiz şoranlaşmış torpaqların kənd təsərrüfatına “AZCHEMCO” şirkətinə məxsus avadanlıq və texnologiya vasitəsilə yararlı vəziyyətə qaytarılması məqsədilə sınaq işlərinin aparılması üçün ərazi ayıracaq, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, “AZCHEMCO” şirkətinin, həmçinin “AzeLab” və “Intertek” laboratoriyalarının nümayəndələri ilə birgə proseslərin daimi monitorinqi keçiriləcək”, - deyə o açıqlamasında qeyd edib.
““AZCHEMCO” MMC-nin direktoru isə “Azərbaycan Yaşıllaşdırma və Landşaft Quruluşu” ASC-nin və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin özünün birbaşa bu layihədə iştirakını yüksək qiymətləndirdiklərini vurğulayıb.
““Daha əvvəl təqdim etdiyimiz kimi, layihə Azərbaycanı kənd təsərrüfatı texnologiyasının yeni səviyyəsinə çıxarmağa qadirdir”, - deyə o əlavə edib.
““AZCHEMCO” şirkətinin direktoru Memorandumda təsvir olunan layihənin üstünlüklərindən, kənd təsərrüfatı və ekologiyanın gələcəyinə təsirindən də danışıb:
““Şoran torpaqların kənd təsərrüfatında yenidən istifadəsi üçün prosesdə istifadə olunan suyun, aqrokimyəvi maddələrin, suda həll olunan və maye gübrələrin həcmlərin minimuma endirilməsi və nəzarətdə saxlanılması üçün “AZCHEMCO”nun yeraltı damcı suvarma üsulundan istifadə nəzərdə tutulub. Bu suvarma sistemi ilə birlikdə ilk mərhələdə və gələcəkdə vaxtaşırı olaraq torpağın “pH”nı tənzimləyən, şoranlığı azaldan, torpağı emal və sonradan kənd təsərrüfatında istifadəyə yararlı hala gətirən “Drip Drop 369” məhsulundan istifadə olunacaq. Xarici suvarma sistemlərinin olmaması torpağın səthində nəmli mühitin formalaşmasını aradan qaldırılır, bu isə göbələk bitki xəstəliklərinin inkişafını azaldır.
“Həmçinin şirkətimiz yeraltı damcı suvarma üsulu ilə bitkilərin kök sisteminə birbaşa “çatdırılan” suda həll olunan və maye gübrələrdən istifadə edir, bu isə azot oksidinin atmosferə buraxılmasını (istixana effektinin səbəblərindən biri) və atmosferə karbon qazının buraxılmasına səbəb olan kənd təsərrüfatı texnikasından əkin sahələrində istifadəsi azaldır.
“Bu aspektdə hesab edirəm ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin “Azərbaycan Yaşıllaşdırma və Landşaft Quruluşu” ASC ilə birlikdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) şoranlaşmış torpaqların dəyişdirilməsi və kənd təsərrüfatının iqlim dəyişikliyinə təsirinin azaldılması üçün yeni inqilabi yanaşmanın təqdimatında iştirak edə bilərik. Çünki qlobal iqlim dəyişikliyinin 8%-i kənd təsərrüfatının payına düşür (60%-i azot gübrələrindən istifadənin nəticəsidir)”.
“Akçurin əmin olduğunu bildirib ki, bugünkü imzalanma uzunmüddətli perspektivdə həm aqrar sektorun, həm də sosial və iqtisadi inkişafı üçün əsas hadisələrdən birinə çevriləcək.
““Çünki, bu, eyni vaxtda mövcud istehsal sahələrinin çoxalması, yeni istehsal sahələrinin açılması, sənaye məhsullarının çeşidinin, həmçinin iş yerlərinin sayının artmasına gətirəcək, “SOCAR Polymer” zavodunun məhsulları ölkə daxilində yeraltı damcılı suvarma sistemlərinin və əlaqədar məhsulların istehsalı üzrə istehsalat müəssisələrində istifadə olunacaq, bu isə məhsulun idxalının əvəzlənməsinə və yeni növlə beynəlxalq bazarlara çıxmasına səbəb olacaq”, - deyə Ruslan Akçurin fikrini yekunlaşdırıb.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между ОАО "Создание ландшафта и озеленение Азербайджана" Министерства экологии и природных ресурсов и ООО AZCHEMCO.
Редакция Oxu.Az взяла интервью у председателя ОАО Джавида Абдуллаева и директора компании AZCHEMCO Руслана Акчурина по итогам завершения церемонии подписания документа.
"Сегодня мы становимся участниками и свидетелями запуска в Азербайджане нового экологического проекта. В рамках меморандума нашим ведомством будет предоставлена площадка с целью проведения испытательных работ для использования засоленных почв в сельском хозяйстве при помощи оборудования и технологии AZCHEMCO. Постоянный мониторинг соответствующих процессов будет проводиться совместно с представителями Министерства экологии и природных ресурсов, компании AZCHEMCO, а также лабораторий AzeLab и Intertek", - сообщил Дж.Абдуллаев.
"Мы высоко ценим участие ОАО "Создание ландшафта и озеленение Азербайджана" и непосредственно самого Министерства экологии и природных ресурсов в этом проекте. Данный проект способен вывести Азербайджан на новый уровень технологии ведения сельского хозяйства", - сказал Р.Акчурин.
Директор компании AZCHEMCO также рассказал о преимуществах проекта, описанного в меморандуме, и его влиянии на будущее сельского хозяйства и экологии.
"Для возврата засоленных почв в сельское хозяйство с целью минимизации и контроля объемов используемой воды, агрохимикатов, водорастворимых и жидких удобрений предусмотрено использование подземного капельного орошения компании AZCHEMCO.
Вкупе с данной системой орошения на первом этапе и периодически в будущем будет использоваться продукт нашей компании Drip Drop 369, который регулирует pH почвы, снижает засоленность и приводит почву в пригодное состояние для обработки и дальнейшего использования в сельском хозяйстве.
За счет отсутствия внешних систем орошения исключается образование влажной среды на поверхности почвы, что снижает развитие грибковых заболеваний растений. Кроме того, по причине использования водорастворимых и жидких удобрений нашей компании, которые "поставляются" напрямую в корневую систему растений с помощью подземного капельного орошения, уменьшается попадание в атмосферу закиси азота, являющегося одной из причин образования парникового эффекта, а также снижается использование сельхозтехники на посевных площадях, что приводит к минимизации выбросов диоксида углерода в атмосферу.
В этом плане, считаю, что совместно с ОАО "Создание ландшафта и озеленение Азербайджана" Министерства экологии и природных ресурсов мы можем участвовать с презентацией нового революционного подхода в сельском хозяйстве по преобразованию засоленных почв в сельхозугодьях и уменьшению влияния сельского хозяйства на климатические изменения на 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29). Так как 8% от глобальных климатических изменений приходится на долю сельского хозяйства, где 60% это результат использования азотных удобрений", - отметил он.
"Уверены, что в долгосрочной перспективе сегодняшнее подписание станет одним из ключевых событий для будущего развития как сельского хозяйственного сектора, так и социального и экономического. Так как одновременно с этим произойдет увеличение существующих и открытие новых производственных площадок, увеличение разнообразия производственной продукции; увеличение количества рабочих мест; использование продукции завода SOCAR Polymer на производственных мощностях по выпуску систем подземного капельного орошения и продукции, связанной с ними внутри страны, что приведет к импортозамещению и выходу на международные рынки с новым видом продукции", - добавил Р.Акчурин.