Rifat Sultanzadə: Azərbaycanın özəl şirkətləri Türkmənistana investisiya qoymağa hazırdır 25 Apr 2024
Rifat Sultanzadə: Azərbaycanın özəl şirkətləri Türkmənistana investisiya qoymağa hazırdır
Azərbaycanın özəl şirkətləri Türkmənistana sərmayə qoymağa hazırdır.
“Report” xəbər verir ki, bunu “Caspian Logistics Solutions” (CLS) holdinq şirkətinin sədr müavini Rifat Sultanzadə “Xəzər-Qara dəniz regionunun gələcəyi Türkmənistana qoyulan sərmayələrdən asılıdır” mövzusunda Parisdə keçirilən ölkənin enerji sektoruna xarici investisiyaların cəlb edilməsi üzrə Beynəlxalq Forum (TEIF 2024) çərçivəsində təqdimatı zamanı deyib.
“Bu gün Türkmənistan mötəbər beynəlxalq əməkdaşlıq mərkəzidir, əsası Qurbanqulu Berdiməhəmmədov tərəfindən qoyulmuş və hazırda Prezident Sərdar Berdiməhəmmədovun rəhbərliyi ilə ardıcıl olaraq həyata keçirilən neytrallıq, sülhsevərlik və açıq qapı siyasətinin əyani simvoludur.
Türkmənistan uzun illərdir ki, regionda yenilikçi və müxtəlif beynəlxalq proqramların təşəbbüskarı kimi çıxış edir. Bu, ölkənin regionda iqtisadi, logistika və iqlim təşəbbüsləri üçün davamlı inkişaf proqramlarına verdiyi hədsiz töhfəni müəyyənləşdirir”, – Sultanzadə qeyd edib.
Yük axınlarının optimallaşdırılması məqsədilə regionda həyata keçirilən logistika layihələrindən danışan CLS-in sədr müavini Türkmənistan ərazisindən keçən yeni nəqliyyat marşrutlarının inkişafı üçün bir neçə variantın nəzərdən keçirilməsini təklif edib: “Biz Əfqanıstan və Pakistan ərazisindən, habelə İran vasitəsilə Azərbaycanın Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinə qoşulmaqla yeni marşrutların nəzərdən keçirilməsini təklif edirik. Təbii ki, İran nəqliyyat marşrutundan istifadə etmək üçün OFAC-ın icazəsi tələb olunacaq. Lakin bu marşrut layihənin üç iştirakçı ölkə tərəfindən öz aralarında və OFAC tərəfindən təsdiqlənməsi ilə Orta Dəhlizdə yük axınının yüngülləşdirilməsinə və sabitləşməsinə, eləcə də Türkmənistanla birgə Azərbaycan və Gürcüstana sərmayə qoymağa yardımçı olacaq ki, burada “Azərbaycanın Gömrük Nümayəndələri və Logistika Şirkətləri Assosiasiyası” bizə hərtərəfli kömək göstərəcək”.
O həmçinin vurğulayıb ki, bu halda İranda Xəzər dənizi boyu 1 520 millimetrlik dəmir yolu relslərinin tikintisinə investisiya qoymaq lazım gələcək: “Bu, təkər bazalarını dəyişdirmədən dəmir yolu ilə hərəkət edən nəqliyyat vasitələrinin keçidini sürətləndirməyə imkan verəcək”.
Holdinqin sədr müavininin sözlərinə görə, regionun logistika layihələrinə investisiya cəlb etmək üçün onlar “Black-Caspian Logistics Fund” logistik investisiya fondunun yaradılması üzərində işləyirlər: “Fondun adı tarixi xarakter daşıyır. 1886-cı ildə Rotşildlər ailəsi tərəfindən Azərbaycanda sənaye və logistikanın inkişafına güclü təkan vermiş “Xəzər-Qara Dəniz Neft Sənaye Cəmiyyəti” yaradılıb”.
Türkmənistan hökumətinin ətraf mühit və iqlim layihələrinin inkişafı üzrə plan və strategiyasını nəzərə alaraq, o, həmçinin holdinqin digər nümayəndəsi olan AZCHEMCO şirkətinin Türkmənistanın mineral gübrə istehsalçıları ilə əməkdaşlıqda və Türkmənistanda maye suda həll olunan gübrələrin istehsalına investisiyada maraqlı olduğunu bildirib.
Rifat Sultanzadə çıxışını böyük türkmən filosofu və şairi Məhdumqulu Fəraqiyə həsr olunmuş şeirlə yekunlaşdırıb, daha sonra “Azərxalça”nın istehsalı olan Azərbaycan milli xalçasının Türkmənistanın Dövlət Nümayəndəliyinə hədiyyə edib, eyni zamanda “Türkmənkimya” Şirkətlər Qrupunun və TULM-in yüksək ixtisaslı nümayəndə heyətinin əməkdaşlığın qurulması və türkmənmənşəli karbamidin daşınması üçün dəhlizin “dar yerlərinin” birgə öyrənilməsi üçün görüşlər keçirmək məqsədilə Azərbaycan və Gürcüstana səfərinə görə xüsusi təşəkkürünü bildirərib.
Sessiyanın sonunda Türkmənistanın özəl şirkəti “Rysqally Zahmet I.P.” və Azərbaycanın AZCHEMCO şirkəti arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb.
Xatırladaq ki, Forumun əsas məqsədi Türkmənistanın enerji sənayesinin bütün seqmentlərinə, o cümlədən istehsal, nəqliyyat və s. sahələrə birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsi imkanlarını genişləndirməkdir.

"Азербайджанские частные компании готовы инвестировать в Туркменистан".
Как передает Report, об этом заявил вице-председатель холдинговой компании Caspian Logistics Solutions Рифат Султан-заде в ходе своей презентации "Будущее Каспийско-Черноморского региона зависит от инвестиций в Туркменистан" на полях Международного форума по привлечению иностранных инвестиций в энергетический сектор страны (TEİF 2024), проходящем в Париже.
"Сегодня Туркменистан является признанным центром международного сотрудничества, зримым символом политики нейтралитета, миролюбия и открытых дверей, чей фундамент был заложен Гурбангулы Бердымухамедовым и в настоящее время последовательно претворяется в жизнь под руководством президента Сардара Бердымухамедова.
На протяжении многих лет Туркменистан выступает в роли новатора и инициатора различных международных программ в регионе. Этим обуславливается непомерный вклад страны в устойчивые программы развития экономических, логистических и климатических инициатив в регионе", - отметил Р.Султан-заде.
Говоря о логистических проектах региона в целях оптимизации грузопотоков вице-председатель CLS предложил рассмотреть несколько вариантов развития новых транспортных маршрутов, проходящих по территории Туркменистана: "Нами предлагается рассмотреть новые маршруты через Афганистан и Пакистан, а также через Иран с подключением к транспортному проекту Азербайджана – Зангезурский коридор. Конечно же, для использования маршрута транспортировки через Иран обязательно потребуется разрешение OFAC. Но данный маршрут, с согласования проекта трех стран участниц между собой и c OFAC поможет разгрузить и стабилизировать грузопотоки Среднего Коридора, а также совместно с Туркменистаном инвестировать в Азербайджан и Грузию, где нам окажет полное содействие "Ассоциация таможенных представителей и логистических компаний Азербайджана".
Он также подчеркнул, что в данном случае необходимо будет инвестировать в строительство железнодорожных путей именно 1520 мм колеи вдоль Каспийского моря на территории Ирана: "Это даст возможность ускорить прохождение подвижного состава без замены колесной баз".
По словам вице-председателя холдинговой компании, для привлечения инвестиций в логистические проекты региона работается над созданием логистического инвестиционного фонда Black-Caspian Logistics Fund: "Название фонда носит исторический характер. В 1886 году семьей Ротшильд в Азербайджане было основано "Каспийско-Черноморское нефтепромышленное общество", которое стало ведущей компанией региона, давшей мощный импульс развитию промышленности и логистики."
Взяв во внимание планы и стратегию развития экологических и климатических проектов правительством Туркменистана, он также сообщил о заинтересованности другого представителя холдинга – компании AZCHEMCO в сотрудничестве с туркменскими производителями минеральных удобрений и инвестициями в производство жидких и водорастворимых удобрений в Туркменистане.
Свое выступление Рифат Султан-заде завершил стихотворением, посвященном великому туркменскому философу и поэту Махтумкули Фраги, после чего передал подарок в виде азербайджанского национального ковра производства "Азерхалча" Государственной делегации Туркменистана, одновременно выразив отдельную благодарность за визит высококвалифицированной делегации ГК "Туркменхимия" и TULM в Азербайджан и Грузию с целью встреч по налаживанию сотрудничества и совместного изучения "узких мест" коридора для транспортировки карбамида туркменского происхождения.
По завершению сессии был подписан Меморандум о сотрудничестве между частными компаниями Туркменистана – Rysgally Zahmet I.P. и Азербайджана – AZCHEMCO.
Напомним, что основная цель Форума - расширить возможности для привлечения прямых иностранных инвестиций во все сегменты энергетической отрасли Туркменистана, включая добычу, транспортировку и т.д.