Metyu Brayza: “Zəngəzur dəhlizinin açılması iqtisadi artıma səbəb olacaq” 11 Noy 2021
ABŞ-ın Azərbaycandakı keçmiş səfiri, ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə sabiq müavini Metyu Brayzanın “Report”a müsahibəsi.
- Budəfəki səfərinizin məqsədi haqqında oxucularımıza qısaca məlumat verə bilərsinizmi?
- Səfərimin əsas səbəbi Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektorunda görülən son işlər, xüsusilə də kənd təsərrüfatı istehsalının həcmini və keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq ölkədə ixtira edilmiş yeni və innovativ məhsullar haqqında daha çox məlumat əldə etməkdir. ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri olarkən Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sektorunun dirçəldilməsi və genişləndirilməsi istiqamətində səy göstərirdim. Bu sahə neft və təbii qazın hasilatına başlamazdan əvvəl Azərbaycan cəmiyyətinin əsas elementi olmuşdur.
- Necə düşünürsünüz, İkinci Qarabağ müharibəsində qələbə ölkənin aqrar sektorunun inkişafına necə təsir göstərib? Həmçinin digər sahələr üzrə hansı dəyişikliklərin baş verməsi ilə bağlı gözləntiləriniz var?
- Əvvəllər işğal altında olan əzəli Azərbaycan ərazilərinin bərpası SSRİ dövründə istifadə edilən texnologiyalar əvəzinə, daha səmərəli və “yaşıl” texnologiyalardan istifadə hesabına ölkənin kənd təsərrüfatı sektorunun genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar yaradır. Azərbaycanın xəbər portallarının oxucusu olaraq, bitkilər üçün gübrələrin, ziyanvericilərə qarşı müdafiə vasitələrinin istehsalı, şoranlaşmış torpaq tipləri ilə mübarizə üzrə yenilikçi üsullar təklif edən yeni "AZCHEMCO" şirkəti haqqında məlumat əldə etdim. Qarabağ və ətraf rayonlar da daxil olmaqla Azərbaycan ərazilərində bu sağlam kənd təsərrüfatı üsullarından istifadə edilə bilməsi sevindiricidir. "AZCHEMCO" şirkətinin ofisində olarkən aldığım məlumat xeyli xoş təəssürat oyatdı. Şirkətin “Drip-Drop 369” və suda həll olunan NPK gübrələri kimi məhsulları nəinki Azərbaycanın aqrar sektoruna öz töhfəsini verəcək, həm də ixrac vasitəsilə ölkə iqtisadiyyatına xeyli faydalı olacaq.
Metyu Brayza: “Zəngəzur dəhlizinin açılması iqtisadi artıma səbəb olacaq”
Azərbaycanın iqtisadiyyatının digər sahələrinə gəlincə, İqtisadiyyat Nazirliyinin azad edilmiş rayonlarda təşkil edilmiş sənaye və xüsusi iqtisadi zonaların yaradılması üzərində necə fəal iş apardığını müşahidə edirəm. Füzulidəki yeni beynəlxalq hava limanı Ağdam, Xocavənd, Cəbrayıl, Zəngilan və Şuşaya, həmçinin Füzulinin özünə investisiyaların cəlb edilməsi və iqtisadi inkişafın stimullaşdırılması üçün nəqliyyat qovşağına çevriləcək. Tezliklə Laçındakı digər hava limanı Kəlbəcər, Qubadlı və Laçın üçün eyni funksiyanı yerinə yetirəcək. Eyni zamanda Araz çayı vadisi boyunca tikinti və logistika mərkəzləri, həmçinin bir sıra istehlak və sənaye məhsulları üzrə istehsal mərkəzləri yaradılacaq.
Eyni zamanda bu ilin yanvar ayında Azərbaycan və Türkmənistan arasında “Dostluq” neft-qaz yatağının birgə işlənməsi haqqında imzalanmış saziş həm iqtisadi inkişaf, həm də Böyük Xəzər regionunun regional və Avropa bazarları ilə inteqrasiyası üçün yenin imkanlar yaradır. Ümid edirik ki, bu təbii qazın bir hissəsi son nəticədə Qarabağın sənaye zonalarına, həmçinin Xəzər dənizindən başlayaraq Azərbaycanın mərkəzi hissəsindən, daha sonra isə Ermənistanın Sünik rayonunda yerləşən Zəngəzur dəhlizindən keçməklə Naxçıvana çatdırılacaq. Belə bir layihə yeni iş yerlərinin yaradılmasına və iqtisadi artıma səbəb olmaqla, İkinci Qarabağ müharibəsinin yaralarını “sağalda” bilər.

Интервью Report с бывшим послом США в Азербайджане, бывшим заместителем помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Мэтью Брайзой.
- Можете ли вы коротко проинформировать читателей о целях вашего визита в этот раз?
- Основная причина моего визита заключалась в том, чтобы улучшить понимание последних событий в сельскохозяйственном секторе Азербайджана, особенно новых и инновационных продуктов, изобретенных в Азербайджане, которые значительно увеличивают объем и качество сельскохозяйственного производства. Когда я был послом США в Азербайджане, я сосредоточил большую часть своих усилий на том, как помочь возродить и расширить сельскохозяйственный сектор Азербайджана, который всегда был ключевым элементом азербайджанского общества еще задолго до начала добычи нефти и природного газа.
- Нам очень приятно слышать столь важные слова. Как вы считаете, как отразилась Великая Победа во Второй Карабахской войне на развитии аграрного сектора страны? И какие изменения Вы предполагаете в других отраслях?
- Восстановление Азербайджаном его ранее оккупированных исконных территорий предоставляет огромную возможность для расширения сельскохозяйственного сектора страны, полагаясь на более эффективные и «зеленые» технологии, чем те, которые были доступны во времена СССР. Будучи читателем азербайджанских новостных порталов, я узнал из ваших публикаций о новой компании «AZCHEMCO», которая проявляет новаторские методы на поприще производства удобрений, средств защиты от вредителей для растений, а также предоставляет решения по борьбе с засоленными типами почв. Приятно, что эти более здоровые методы ведения сельского хозяйства теперь могут быть применены на азербайджанских землях, к которым вернулся Карабах и прилегающие к нему районы.
Информация, которую я получил, посетив офис компании «AZCHEMCO» произвела весьма положительное впечатление. Продукты компании – «Drip-Drop 369» и водорастворимые NPK не только помогут аграрному сектору самого Азербайджана, но и принесут немалую пользу экономике страны при экспорте.
Что же касается других отраслей экономики Азербайджана, то я наблюдаю, как интенсивно министерство экономики страны работает над созданием организованных промышленных и особых экономических зон в возвращенных районах. Новый международный аэропорт в Физули станет транспортным узлом для привлечения инвестиций и стимулирования экономического развития в Агдаме, Ходжавенде, Джебраиле, Зангилане и Шуше, а также в самом Физули. Вскоре другой аэропорт в Лачине сделает то же самое для этого района, а также для Кельбаджара и Губадлы. Между тем, по всей долине реки Аракс будут созданы строительные и логистические центры, а также производственные центры для ряда потребительских и промышленных товаров.
Между тем, подписанное в январе прошлого года соглашение между Азербайджаном и Туркменистаном о совместной разработке нефтегазового месторождения «Достлук» в Каспийском море открывает новые возможности как для экономического развития, так и для более глубокой интеграции региона Большого Каспия с региональными и европейскими рынками. Надеемся, что часть этого природного газа в конечном итоге будет поставляться в промышленные зоны в Карабахе, а также в Нахчыван по новому газопроводу из Каспийского моря в центральную часть Азербайджана, а затем через Зангезурский коридор в Сюникский район Армении и далее в Нахчыван. Такой проект мог бы способствовать созданию новых рабочих мест и экономический рост, «залечивая» раны Второй Карабахской войны.