Metyu Brayza: “Zəngəzur dəhlizinin açılması iqtisadi artıma səbəb olacaq” 11 Noy 2021
ABŞ-ın Azərbaycandakı keçmiş səfiri, ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə sabiq müavini Metyu Brayzanın “Report”a müsahibəsi.
- Budəfəki səfərinizin məqsədi haqqında oxucularımıza qısaca məlumat verə bilərsinizmi?
- Səfərimin əsas səbəbi Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektorunda görülən son işlər, xüsusilə də kənd təsərrüfatı istehsalının həcmini və keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq ölkədə ixtira edilmiş yeni və innovativ məhsullar haqqında daha çox məlumat əldə etməkdir. ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri olarkən Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sektorunun dirçəldilməsi və genişləndirilməsi istiqamətində səy göstərirdim. Bu sahə neft və təbii qazın hasilatına başlamazdan əvvəl Azərbaycan cəmiyyətinin əsas elementi olmuşdur.
- Necə düşünürsünüz, İkinci Qarabağ müharibəsində qələbə ölkənin aqrar sektorunun inkişafına necə təsir göstərib? Həmçinin digər sahələr üzrə hansı dəyişikliklərin baş verməsi ilə bağlı gözləntiləriniz var?
- Əvvəllər işğal altında olan əzəli Azərbaycan ərazilərinin bərpası SSRİ dövründə istifadə edilən texnologiyalar əvəzinə, daha səmərəli və “yaşıl” texnologiyalardan istifadə hesabına ölkənin kənd təsərrüfatı sektorunun genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar yaradır. Azərbaycanın xəbər portallarının oxucusu olaraq, bitkilər üçün gübrələrin, ziyanvericilərə qarşı müdafiə vasitələrinin istehsalı, şoranlaşmış torpaq tipləri ilə mübarizə üzrə yenilikçi üsullar təklif edən yeni "AZCHEMCO" şirkəti haqqında məlumat əldə etdim. Qarabağ və ətraf rayonlar da daxil olmaqla Azərbaycan ərazilərində bu sağlam kənd təsərrüfatı üsullarından istifadə edilə bilməsi sevindiricidir. "AZCHEMCO" şirkətinin ofisində olarkən aldığım məlumat xeyli xoş təəssürat oyatdı. Şirkətin “Drip-Drop 369” və suda həll olunan NPK gübrələri kimi məhsulları nəinki Azərbaycanın aqrar sektoruna öz töhfəsini verəcək, həm də ixrac vasitəsilə ölkə iqtisadiyyatına xeyli faydalı olacaq.
Metyu Brayza: “Zəngəzur dəhlizinin açılması iqtisadi artıma səbəb olacaq”
Azərbaycanın iqtisadiyyatının digər sahələrinə gəlincə, İqtisadiyyat Nazirliyinin azad edilmiş rayonlarda təşkil edilmiş sənaye və xüsusi iqtisadi zonaların yaradılması üzərində necə fəal iş apardığını müşahidə edirəm. Füzulidəki yeni beynəlxalq hava limanı Ağdam, Xocavənd, Cəbrayıl, Zəngilan və Şuşaya, həmçinin Füzulinin özünə investisiyaların cəlb edilməsi və iqtisadi inkişafın stimullaşdırılması üçün nəqliyyat qovşağına çevriləcək. Tezliklə Laçındakı digər hava limanı Kəlbəcər, Qubadlı və Laçın üçün eyni funksiyanı yerinə yetirəcək. Eyni zamanda Araz çayı vadisi boyunca tikinti və logistika mərkəzləri, həmçinin bir sıra istehlak və sənaye məhsulları üzrə istehsal mərkəzləri yaradılacaq.
Eyni zamanda bu ilin yanvar ayında Azərbaycan və Türkmənistan arasında “Dostluq” neft-qaz yatağının birgə işlənməsi haqqında imzalanmış saziş həm iqtisadi inkişaf, həm də Böyük Xəzər regionunun regional və Avropa bazarları ilə inteqrasiyası üçün yenin imkanlar yaradır. Ümid edirik ki, bu təbii qazın bir hissəsi son nəticədə Qarabağın sənaye zonalarına, həmçinin Xəzər dənizindən başlayaraq Azərbaycanın mərkəzi hissəsindən, daha sonra isə Ermənistanın Sünik rayonunda yerləşən Zəngəzur dəhlizindən keçməklə Naxçıvana çatdırılacaq. Belə bir layihə yeni iş yerlərinin yaradılmasına və iqtisadi artıma səbəb olmaqla, İkinci Qarabağ müharibəsinin yaralarını “sağalda” bilər.

Report presents an interview with Matthew Bryza, former US Ambassador to Azerbaijan, former US Deputy Assistant Secretary of State for Europe and Eurasia.
- Can you briefly share the purpose of your visit?
A primary reason for this visit was to improve my understanding of the latest developments in Azerbaijan’s agricultural sector, especially new and innovative products invented in Azerbaijan that significantly increase the volume and quality of agricultural production. When I had the honor of serving as the United States ambassador to Azerbaijan, I focused much of my efforts on how to help resurrect and expand Azerbaijan’s agricultural sector, which has always been a core element of Azerbaijani society, long before oil and natural gas production began.
- We are very pleased to hear such important words. How do you think, how did the Great Victory in the Second Karabakh War affect the development of the country's agrarian sector? And what changes do you envision in other industries?
Azerbaijan’s recovery of its previously occupied territories provides a tremendous opportunity to expand the country’s agricultural sector by relying on more efficient and “greener” technologies than were available during the Soviet Union. Being a reader of Azerbaijani news portals, I learned from your publications about new company “AZCHEMCO”, which is developing innovative methods in the sphere of manufacturing different types of fertilizers, pesticides, and gives solutions how to recover saline soil types. It is exciting that these healthier agricultural methods can now be applied to Azerbaijani lands to which have returned Karabakh and surrounding districts.
The information I received during my visit to the office of "AZCHEMCO" left an indelible positive mark on my mind. The company's products - "Drip-Drop 369" and water-soluble NPK will help not only the agricultural sector of Azerbaijan but will also bring considerable benefit to the country's economy because of export abroad.
As for other branches of Azerbaijan’s economy, I am observing how intensively the Ministry of Economic Development is working to create organized industrial zones and special economic zones in Azerbaijan’s regained rayons. The new international airport in Fuzuli will provide a transportation hub to attract investment and stimulate economic development in Aghdam, Khojavend, Jebrayil, Zengilan and Shusha, in addition to Fuzuli. Soon, another airport in Lachin will do the same for that rayon as well as for Kelbajar and Kubadli. Meanwhile, construction and logistics hubs will be built, along with manufacturing centers for a range of consumer and industrial products, all throughout the Aras River Valley.
Meanwhile, last January’s agreement between Azerbaijan and Turkmenistan to develop jointly the “Dostluk” oil and gas field in the Caspian Sea opens new opportunities for both economic development and the Greater Caspian region’s deeper integration with regional and European markets. Hopefully, some of this natural gas will eventually reach these industrial zones in Karabakh as well as Nakhchivan via a new pipeline from the Caspian Sea to the main part of Azerbaijan, then via the Zangezur Corridor into Armenia’s Syunik district, and onward to Nakhchivan. Such a project could help generate jobs and economic growth while healing the wounds of war. This is an exciting time for business development in Azerbaijan!