"AZCHEMCO" şirkəti – özünə aid formulalarla bitkilər üçün gübrə və dərman istehsalçısı olaraq Azərbaycan tarixində ilk dəfə tərkibində texniki elementlər olan suda həll olunan toz gübrələrin (NPK) istehsalına başlayır, həmçinin şoran torpaqlarla bağlı problemlərin həlli üçün bir layihə təqdim edir.
Bu barədə "Report"a şirkətdən məlumat verilib.
Məlumatda deyilir ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin başçılığı altında şanlı Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığı sayəsində gözəl Qarabağımızın 44 gün ərzində azad olunması Azərbaycan iqtisadiyyatının bütün sahələrində olduğu kimi kənd təsərrüfatı sahəsində də yeni reallıqlar, möhtəşəm perspektivlər vəd edir. Fürsətdən istifadə edərək Vətən müharibəsində şəhid olmuş vətən oğullarına Allahdan rəhmət, qazilərimizə tezliklə sağlamlıqlarına qovuşmalarını diləyirik!
Təsadüfi deyil ki, “AZCHEMCO” şirkətinin loqosunu Qarabağ atı bəzəyir. Qarabağ atı məğrurluq, dözümlülük və əzəmət rəmzidir. Loqo Qırat timsallı bu Qarabağ atının Şuşada Cıdır düzündə şahə qalxmsından ilhamlanaraq yaradılmışdır.
Möhtərəm Prezident İlham Əliyevin göstərişi ilə ölkə iqtisadiyyatında qeyri-neft sektorunun prioritet sahələrindən olan kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sektoru ötən dövr ərzində iqtisadiyyatın əsas sektorlarından biri kimi müəyyənləşdirilib və görülmüş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində Azərbaycanda bu sahənin inkişafı üçün əlverişli şərait yaradılıb.
“AZCHEMCO” MMC-nin kənd təsərrüfatı sahəsində ilk addımlar atmasına baxmayaraq, bu sahədə yüksək və müasir texnologiyaların tətbiqi nəticəsində kənd təsərrüfatını yüksək texnoloji sahəyə çevrilməsi yönündə fəaliyyət göstərməkdədir. Məhz bu cür yanaşma kənd təsərrüfatında modernləşməni öz fəaliyyətində prioritet qəbul etmiş “AZCHEMCO”nu bu sahədə dünya liderləri ilə əməkdaşlığa sövq etdirir və ölkəmizdə müasir əkinçilik metodlarını tətbiq etmək məqsədilə yola çıxılıb.
Ölkəmizdə həyata keçirilən iqtisadi islahatlar Azərbaycanın müasir şəraitdə yeni iqtisadi inkişaf modelinin formalaşmasına xidmət edir. Ölkədən əsassız valyuta və milli kapital axınının qarşısının alınması məqsədilə yerli istehsalın inkişaf etdirilməsi, yeni iş yerlərinin açılması, xüsusən torpaqlarımızı işğaldan azad etdikdən sonrakı dövr üçün daha önəmli faktordur. “AZCHEMCO” şirkəti keyfiyyət göstəricilərinə görə dünya şöhrətli şirkətlər ilə rəqabət edə biləcək pestisidlər, bioloji pereparatlar və gübrələr istehsal edir. İstehsal etdiyimiz məhsullar dünya şöhrətli “SGS” şirkətinin laboratoriyalarında yoxlanılaraq təsdiq edilir. Hər il ölkəmizə kənd təsərrüfatında istifadə məqsədilə külli miqdarda pestisidlər, bioloji pereparatlar və gübrələr idxal olunur ki, bu da əsassız valyuta və milli kapital axınına şərait yaradır, ölkəmizin kənd təsərrüfatını idxaldan asılı vəziyyətə salır. Fikrimizcə kənd təsərrüfatının aparıcı şirkətlərindən biri olaraq “AZCHEMCO” bu prosesə laqeyid qalmamalıdır.
“Azchemco” şirkəti olaraq icraatımızda olan hər bir layihəyə çox həssaslıqla yanaşır, bu istiqamətdə bütün resurslarımızdan, müasir texnologiyalardan istifadə edərək və əsas qayda – ekoloji təmizlik hər şeydən önəmlidir prinsipinə riayət edərək son nəticəyə çatmaq bizim başlıca missiyamızdır.
Məlumat üçün bildiririk ki, “AZCHEMCO” MMC bitki mühafizə vasitələri və kimyəvi maddələrin istehsalı ilə yanaşı istixanalar və digər əkin sahələrinin yaradılması işləri ilə də məşğul olur. Şirkətimiz üçün priaritet sahələrdən biri də təmizlənmiş çirkab sulardan təkrar olaraq suvarmada istifadə və təmizlənmə prosesi zamanı yaranan bərk tullantılardan, heyvandarlıq sahəsindəki (böyükbuynuzlu heyvanların qanı, sümüyü, nəcisi və s.) istifadə olunmayan, ekologiyada mənfi təsirlər yaradan atıqlardan təbii gübrə istehsalıdır.
Bu gün “AZCHEMCO” dünya əhalisinin kənd təsərrüfatı məhsulları ilə təminatının yaxşılaşdırılması, quraqlıq, ekologiya və aclıq problemlərinin həlli məqsədilə fəaliyyət göstərən BMT-nin ixtisaslaşmış Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı FAO-nun təşəbbüslərinə cavab verməyə hazırdır. FAO, ölkəmizdə ərzaq təhlükəsizliyinin artırılmasına səbəb olan dayanıqlı qida və kənd təsərrüfatını təmin etmək, qida və kənd təsərrüfatı istehsalı sistemlərinin məhsuldarlığını artırmaq və kənd təsərrüfatı istehsalını şaxələndirmək istiqamətində Azərbaycan hökumətinin səylərini dəstəkləyir. «AZCHEMCO” cari ilin 23-24 sentyabrında “Qida Sistemləri Sammitində” BMT Baş katibi Antonio Quterreş və digər zirvə iştirakçılarının səsləndirdikləri quraqlıq, ekologiya və aclığın qlobal problemlərinin birgə həll edilməsi məqsədilə təcrübə mübadiləsinin aparılması üçün Təşkilata üzv olmaq niyyətindədir!
Əkinçilikdə torpağın münbit və məhsuldar olması əsas faktorlardandır. Təəssüf ki, münbit və məhsuldar torpaqlar get-gedə şoranlaşmaqda və əkin üçün yararsız vəziyyətə düşməkdədir. Səthində və profilində bitki üçün çox miqdarda toksik duzlar olan torpaqlar şoran torpaqlardır. Havanın isti keçməsi nəticəsində su buxarlanır, toksik duzlar isə torpağın üst hissəsində toplanaraq onu şoranlaşdırır.
Heç kimə sirr deyil ki, torpağın su rejimi mütləq tənzimlənməlidir. Suvarma bitkinin suya olan təlabatını nəzərə almaqla, əsasən iqlim və torpaq şəraitinə uyğun olaraq aparılmalıdır. Dünyanın bir çox yerlərində suvarma hələ də primitiv qaydada aparılır, selləmə suvarma üsulundan daha geniş istifadə olunur. Belə olan halda sudan düzgün istifadə olunmur, həm coxlu həcmdə su itkisinə yol verilir həm də torpağın münbit qatının yuyulması prosesi baş verir. Digər tərəfdən selləmə suvarma nəticəsində su nisbətən aşağı hissədə yerləşən əkin sahələrində yığılaraq qurunt suyunun qalxmasına səbəb olur. Bu da öz növbəsində həmin sahədə torpağın şoranlaşmasına yol açır. Suvarma bitkinin suya olan təlabatını nəzərə almaqla, əsasən iqlim və torpaq şəraitinə uyğun olaraq aparılmalıdır. Bizə lazımdır ki, bitki torpaqda olan qida maddəsini mənimsəyə biləcək qədər su ilə təmin edilsin. Artıq su bitkinin normal qidalanmasına, maddələr mübadiləsinə mane olur. Bununla həm də normal tənəffüs prosesi pozulur. Artıq su verməklə biz bitki üçün çox vacib olan qida maddələrinin torpaqdan yuyulub getməsinə şərait yaratmış olarıq.
“AZCHEMCO” istehsalı olan “Drip Drop 369” məhlulu “Netafim” şirkətinin torpaqaltı damlama sistemlərindən istifadə zamanı torpağ altında PH səviyyəsini tənzimləyərək torpağı əkinə yararlı vəziyyətə gətirir, torpağın keyfiyyət göstəricilərini yüksəldir və ümumilikdə məhsuldarlığı artırır.
Müasir dünyada şirin su çatışmazlığını və iqlim dəyişikliklərini nəzərə alsaq sizlərə təqdim olunan torpaqaltı damlama sistemi və istifadə olunacaq “Drip Drop 369” məhlulu innovativ suvarma hesab edilərək möhtəşəm tandem təşkil edir. Əkinçiliyə yararsız hesab edilən torpaqlar bu tandem sayəsində tam yararlı vəziyyətə gətiriləcəkdir.
“Drip Drop 369” məhlulu torpaqları yararlı vəziyyətə gətirməklə yanaşı, tərkibindəki xüsusi elementlər sayəsində damlama sistemlərinin özünü də təmizləyərək sistem daxilində su axınının stabil olmasını təmin edir və sistemin uzunmüddətli istismarına şərait yaradır.
“Drip Drop 369” məhlulunu fərqləndirən əsas cəhətilərindən biri də torpaq qədər insan sağlamlığına verdiyi önəmdir. Tərkibində canlılara təsir edə biləcək heç-bir təhlükəli kimyəvi maddə mövcud deyil və buna baxmayaraq çox effektivdir.
Şirkətimiz artıq istehsal edəcəyi yeni məhsulların sertifikatlaşdırılmasını təmin etmiş və tezliklə Azərbaycanda texniki elementlərlə zənginləşdirilmiş suda həll olunan toz gübrələrin (NPK) ilk istehsalını açmağı planlaşdırır.

Production of water-soluble fertilizers launched in Azerbaijan 08 Oct 2021
The company AZCHEMCO - a developer of formulas and a manufacturer of fertilizers and medicines for plants, for the first time in the history of Azerbaijan, has produced complex NPK fertilizers containing technical elements, and also provided a project for solving problems with saline soils. This was announced at today's conference by the company's management, clearly demonstrating the success achieved.
Thanks to the heroism of the glorious Azerbaijani army under the command of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the liberation of our beautiful Karabakh in 44 days promises new realities and great prospects in all sectors of the Azerbaijani economy, including agriculture. Taking this opportunity, we express our condolences to the families of the deceased martyrs, RIP, and we wish the veterans a speedy recovery!
It is no coincidence that the AZCHEMCO logo adorns the Karabakh horse. The Karabakh horse is a symbol of pride, endurance and greatness. The logo was created inspired by the rearing of the Karabakh horse with the image of Girat on the Chidir plain in Shusha.
Production of water-soluble fertilizers launched in Azerbaijan
As you know, by a decree of President Ilham Aliyev, the production and processing of agricultural products, one of the priority areas of the non-oil sector of the country's economy, is defined as one of the key sectors of the economy.
Despite the fact that AZCHEMCO has taken the first steps in the agriculture sector, the company is working to transform agriculture into a high-tech sector, applying high and modern technologies in this area. It is this approach that prompts AZCHEMCO, which has made the modernization of agriculture a priority in its activities, to cooperate with world leaders in this sector and to apply modern farming methods in our country.
The economic reforms being carried out in our country serve to form a new model of Azerbaijan's economic development in modern conditions. The development of local production and the creation of new jobs to prevent the unjustified outflow of currency and national capital from the country is a more important factor, especially in the period after the liberation of our lands from occupation.
AZCHEMCO manufactures protection products, biological preparations and fertilizers for plants, which in quality can compete with world famous companies.
Our products are tested and approved in the laboratories of the world famous SGS company. Annually, large quantities of pesticides, biological preparations and fertilizers are imported into our country for use in agriculture, which creates conditions for an unjustified exit of currency and national capital, making our country's agriculture dependent on imports. In our opinion, AZCHEMCO, as one of the leading agricultural companies, should not remain indifferent to this process.
As AZCHEMCO, we are very attentive to every project we implement, and our main mission is to achieve the final result using all our resources, coupled with modern technologies, observing the main rule - eco friendliness above all else.
One of the production directions of our company is wastewater treatment for further processing, taking into account the addition of various technical elements for reuse in cultivated areas and in greenhouse farms. This type of production also includes not only wastewater treatment, but also purification, processing of blood, bones and even cattle dung for use as fertilizer.
We would like to note that today AZCHEMCO is ready to respond to the initiatives of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). FAO supports the efforts of the Azerbaijani government to ensure sustainable food and agriculture production, increase the productivity of food and agricultural production systems and diversify agricultural production, which contributes to improving food.
AZCHEMCO is ready to join the Organization to exchange experience and jointly solve global problems of drought, ecology and hunger, which were voiced by UN Secretary General Antonio Guterres and other summit participants on September 23-24 at the Food Systems Summit!
Our main goal in the conducting today's event is to introduce the Drip Drop 369 product to the whole world.
As you know, fertile soil is one of the main factors in agriculture. Unfortunately, fertile soils are becoming more saline and unsuitable for cultivation. Soils with a high salt content on the surface and in the profile are unsuitable for plant development. As a result of hot weather, water evaporates and salts accumulate in the upper part of the soil, making it saline and correspondingly hard.
It's no secret that the water regime of the soil must be constantly regulated. Irrigation should be adjusted according to climatic and soil conditions, taking into account the plant's water requirements. Irrigation is still primitive in many parts of the world, and flood irrigation is more widely used.
In this case, water is not used properly, a large amount of water is lost, and the process of washing the fertile soil layer takes place. On the other hand, flood irrigation accumulates water in the lower arable land and causes groundwater to rise. This, in turn, leads to soil salinization at the site. We need to provide the plant with enough water to absorb nutrients from the soil. Excess water interferes with normal plant nutrition and metabolism. It also disrupts the normal oxygen process. By giving more water, we allow nutrients that are very important for the plant to be flushed out of the soil.
AZCHEMCO's Drip Drop 369 product regulates soil pH, using Netafim's underground drip systems, making the soil cultivable, improving soil quality and increasing overall productivity.
Drip Drop 369 not only makes the soils suitable, but also cleans the drip systems themselves thanks to special elements, ensures a stable water flow inside the system and creates conditions for its long-term operation.
In view of the shortage of fresh water and climate change in the modern world, the Drip Drop 369 underground drip irrigation system is an impressive tandem of an innovative method to combat saline postal species.
One of the main distinguishing features of Drip Drop 369 is the importance that it attaches not only to soil, but also to human health. It does not contain hazardous chemicals that can affect living things, but at the same time, it is very effective.
In conclusion, we would like to inform you that our company has already passed the certification of new products and is soon planning to open the first production of water-soluble powder fertilizers (NPK) in Azerbaijan, enriched with technical elements.