Böyük Britaniyanın Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Vinterburnlu Emma Nikolson və Azərbaycan Respublikasının Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığındakı səfirliyinin dəstəyi ilə Britaniya parlamentinin Aşağı Palatasında AZƏRBAZALT Elmi-İstehsalat Birliyi və AZCHEMCO şirkətinin təqdimatına həsr olunmuş tədbir təşkil edilib.
"Report" xəbər verir ki, tədbirdə şirkətlərin Azərbaycanda həyata keçirdiyi innovativ layihələr, eləcə də layihələrin inkişaf coğrafiyasının Qərbə doğru genişləndirilməsi planları təqdim olunub.
Tədbirdə Azərbaycan və Türkmənistanın respublikalarının Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığındakı səfirliklərinin nümayəndə heyətləri, Böyük Britaniyanın Azərbaycanda Ticarət və Sənaye Palatasının həmsədri və direktoru biri, "Rapid Solutions" şirkətinin regional direktoru Hovard Lin, “The British-Kazakh Society”nin sədri Rupert Qudman, “KazMunayGas” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Alik Aydarbayev, «P&O Maritime» şirkətinin inkişaf üzrə direktoru Radostin Popov, МАСЕ qlobal konsaltinq və tikinti şirkətinin nümayəndə heyəti, Böyük Britaniyanın ən böyük hüquq şirkəti olan “Freeths” şirkətinin nümayəndələri, Böyük Britaniyanın ən böyük bankı olan HSBC-nin nümayəndələri, “Iraq Britain Business Council”ın icraçı direktoru Kristof Miekels, Bristol Universiteti yanında Milli Kompozitlər Mərkəzinin nümayəndələri və bir çox digər şəxslər iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, AZƏRBAZALT ilə AZCHEMCO arasında əməkdaşlığın əsası ötən ilin noyabrında Memorandumun imzalanması ilə qoyulub. Şirkətlər bazalt tozunun həll edilməsi, ondan maye gübrə kimi və günəş radiasiyasının təsirini azaltmaq, eləcə də bina daxilində istilik ötürməsini təmin etmək üçün binaların fasadının rənglənməsində istifadə olunan və enerji xərclərinin azaldılmasına kömək edən inqrediyent kimi istifadə edilməsi üzrə birgə layihələr üzərində fəal işləyirlər. Bazaltın təbii xüsusiyyətləri də bu layihələrin həyta keçirilməsinə öz töhfəsini verir.
2022-ci ilin sentyabrında AZƏRBAZALT MMC Elmi-İstehsalat Birliyi Göygöl rayonunda 10,8 hektar ərazisi olan Çaykənd bazalt yatağının istismarı üzrə tenderin qalibi olub.
AZCHEMCO MMC ölkədə qida təhlükəsizliyi sahəsində norma və standartların beynəlxalq tələblərə əsaslanaraq dəstəklənməsi, təhlükəsiz və keyfiyyətli qida məhsulları ilə təminatının yaxşılaşdırılması, qida təhlükəsizliyinin və keyfiyyətinin yüksəldilməsi, ərzaq məhsullarının rəqabət qabiliyyətinin və ixrac potensialının artırılması, ölkədə gübrələrin və bitki mühafizə vasitələrinin istehsalı, eləcə də onlardan düzgün istifadə ilə bağlı maarifləndirmə işlərinin aparılması sahələrində layihələr həyata keçirir. Ötən il şirkət EXPO 2020 çərçivəsində öz layihələrini Dubaydakı Azərbaycan pavilyonunda və Vaşinqtonda keçirilən CAMCA forumunda təqdim edib.
Qeyd edək ki, AZƏRBAZALT-ın təsisçisi Rafət Əliyev, AZƏRBAZALT-ın Böyük Britaniyadakı nümayəndəliyinin direktoru Devid Miller, ABŞ-da isə Səid Sadıxovdur. AZCHEMCO MMC-nin direktoru Ruslan Akçurindir.

An event dedicated to the presentation of the AZERBAZALT Research and Production Association and the AZCHEMCO company was organized in the Lower House of the British Parliament with the support of Baroness Emma Nicholson of Winterbourne and the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
According to Report, innovative projects of the companies in Azerbaijan were presented, along with plans to expand the geography of project development towards the West.
The event was attended by delegations from the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, the Embassy of Turkmenistan in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Co-Chairman and Business Development Director of the British Chamber of Commerce in Azerbaijan Howard Lyn, Chairman of The British-Kazakh Society Rupert Goodman, ex-Chairman of KazMunaiGas Alik Aidarbayev, Development Director of P&O Maritime Radostin Popov, delegation of the global consulting and construction company MACE, representatives of the largest UK law firm Freeths, representatives of the largest UK bank HSBC, Managing Director of Iraq Britain Business Council Christophe Michels, representatives of the National Composites Center at the University of Bristol and many others.
The cooperation between AZERBAZALT and AZCHEMCO began with the signing of a Memorandum in November last year. The companies are actively working on joint projects to dissolve basalt powder and use it as a liquid fertilizer and as an ingredient used in painting the exterior of buildings to reduce the influence of solar radiation, as well as heat exchange inside the building, thereby affecting the reduction of energy consumption. These projects are promoted by the natural properties of the basalt itself.
In September 2022, AZERBAZALT Research and Production Association LLC won a tender for the operation of the Chaykand basalt deposit in the Goygol district with an area of 10.8 hectares.
AZCHEMCO generates ideas and projects in the areas of supporting norms and standards in the field of food safety in the country based on international requirements, improving the provision of safe and high-quality food, improving food safety and quality, competitiveness and export potential of the country, the production of fertilizers and plant protection products, as well as conducting awareness-raising measures for their proper use. Last year, the company presented its projects within the framework of EXPO 2020 at the Azerbaijan Pavilion in Dubai and the CAMCA Forum held in Washington.
It should be noted that the founder of AZERBAZALT is Rafat Aliyev, Director of the AZERBAZALT representative office in the UK is David Miller, and the company's representation office in the United States is headed by Said Sadikhov. The director of AZCHEMCO is Ruslan Akchurin.