Aşqabaddakı beynəlxalq konfransda iqlim dəyişikliyinə investisiyaların cəlb edilməsi müzakirə olunub 06 İyn 2024
Aşqabaddakı beynəlxalq konfransda iqlim dəyişikliyinə investisiyaların cəlb edilməsi müzakirə olunub
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un prezidenti Muxtar Babayev iqlim dəyişikliyinə sərmayələrin cəlb edilməsi üzərində işləyir.
“Report” xəbər verir ki, “İqlim maliyyələşdirməsi üzrə qlobal fəaliyyətin təşviqi” adlı COP29 tədbirində azərbaycanlı nazir iqlim məqsədlərinə nail olmaqda inkişaf banklarının və beynəlxalq maliyyə institutlarının mühüm rolunu vurğulayıb.
Türkmənistanın dayanıqlı məqsədlərini nəzərə alaraq, AZCHEMCO şirkəti iqlim maliyyələşdirməsi çərçivəsində yeni təşəbbüslər hazırlamaq üçün ölkənin qurumları ilə əməkdaşlığa hazırdır.
Bundan əlavə, şirkət qlobal iqlim problemlərinin həlli üçün investisiyaların cəlb edilməsinə kömək edəcək “A3 Climate Fund” iqlim fondunun yaradılması layihəsinə də start verib.
“Türkmənistandakı iqlim dəyişikliyi texnologiyaları mərkəzi ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğumuzu bildirmək istərdim”, - konfransda çıxış edən AZCHEMCO-nun sədr müavini Rifat Sultanzadə deyib.

Азербайджан как председатель COP29 работает над привлечением инвестиций, необходимых для борьбы с климатическими изменениями и преодоления их последствий.
Как отметил в своем выступлении на международной научно-практической конференции в Ашхабаде вице-председатель компании AZCHEMCO Рифат Султан-заде, об этом заявил министр экологии и природных ресурсов Азербайджана и президент СОР29 Мухтар Бабаев на мероприятии "Содействие глобальным действиям по климатическому финансированию".
Принимая во внимание устойчивые цели Туркменистана, компания AZCHEMCO готова сотрудничать с институтами страны для составления новых инициатив в рамках климатического финансирования, отметил вице-председатель.
Кроме того, компанией также запущен проект создания климатического фонда "A3 Climate Fund", который будет способствовать привлечению инвестиций в разрешение глобальных климатических проблем.
"Хочу выразить нашу заинтересованность в сотрудничестве с центром по технологиям в области изменения климата в Туркменистане" - сказал в своем выступлении на конференции Р. Султан-заде.