“Made in Azerbaijan” brendi olan “AZCHEMCO” şirkəti tərəfindən hazırlanmış “Drip Drop 369” məhsulu BMT-nin ixtisaslaşmış Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı FAO-nun çağırışına tam cavab verib.
"Report" xəbər verir ki, bu barədə “AZCHEMCO” şirkətinin təsisçilərindən olan Levent Özdemir məlumat verib.
O, BMT-nin ixtisaslaşmış Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı FAO-nun çağırışına cavab olaraq “AZCHEMCO” tərəfindən həyata keçirilən layihə əsasında əldə edilmiş məhsulun torpaqda tətbiqi ilə bağlı SGS şirkətinin laboratoriya analizlərinin cavablarını açıqlayıb:
“Daha əvvəl BMT-nin ixtisaslaşmış Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı - FAO araşdırma və tətqiqat (AR-GE) şirkətlərinə dünyada iqlim dəyişikliyi, quraqlıq, qlobal istiləşmə faktoru ilə əlaqədar kənd təsərrüfatında və bunun fonunda əhalinin sayının artması ilə bağlı olaraq qida sektorunda yaranan problemlərin həllində kömək ola biləcək layihələrin həyata keçirilməsinə dair çağırış etmişdi. Bu çağırışa cavab olaraq layihə həyata keçirdik. Layihə çərçivəsində “Netafim” şirkətinin suvarma sistemi ilə “AZCHEMCO” tərəfindən hazırlanmış “Drip Drop 369” məhsulunu torpağın 30 santimetr dərinliyinə yeritdik. Bu üsulla torpaqda PH səviyyəsinin aşağı düşəcəyini, duzluluq faizinin enəcəyini, bununla birgə kənd təsərrüfatı üçün əlverişsiz torpaqlarla bağlı problemlərin həll edilə biləcəyini ictimaiyyətlə bölüşdük.
Media nümayəndələrinin də iştirakı ilə SGS şirkətinin əməkdaşları tərəfindən “Drip Drop 369” məhsulu istifadə edilən və “Drip Drop 369” məhsulu istifadə edilməyən torpaqdan laboratoriyada yoxlanılmaq üzrə nümunələr götürüldü. Bu nəticələr analiz edildi və hazırda “Drip Drop 369” məhsulunun BMT-nin ixtisaslaşmış Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı FAO-nun çağırışına tam cavab verdiyini sizinlə bölüşürük. Bu gün Azərbaycan və dünya kənd təsərrüfatı üçün əlamətdar gündür”.
Analizlərin laboratoriya nəticələrinə əsasən, AZCHEMCO şirkətinin “Drip Drop 369” məhsulu istifadə edilmədən əvvəl torpaqdakı PH səviyyəsi 8,47 mq/kq idisə, “Drip Drop 369” məhsulu istifadə edildikdən sonra torpaqdakı pH səviyyəsi 7,62 mq/kq olub. Bu isə məhsulun torpaqda PH səviyyəsini endirdiyini, onu kənd təsərrüfatına daha əlverişli səviyyəyə gətirdiyini göstərir.
Məhlul istifadə edilməyən torpaqda mis 13,63 mq/kq ikən, “Drip Drop 369” məhsulu istifadə edildikdən sonra 15,82 mq/kq-a qədər artıb. Torpaqdakı sodium, yəni duzluluq dərəcəsi isə 1140,81 mq/kq ikən, “Drip Drop 369” məhsulu istifadə edildikdən sonra bu, 2,44 dəfə azalaraq 466,78 mq/kq-ı təşkil edib. Həmçinin, maqnezium səviyyəsi 6475,34 mq/kq olduğu halda AZCHEMCO şirkətinin hazırladığı məhsul istifadə edildikdən sonra 6947,72 mq/kq səviyyəsinə çatdırılıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, torpaqdakı fosfor çox vacib elementdir. AZCHEMCO şirkətinin hazırladığı məhsul istifadə edilməyən torpaqda 286,1 mq/kq olduğu halda, bu məhlul torpağa yeridildikdən sonra fosfor səviyyəsi 3,35 dəfə artaraq 960,1 mq/kq-a çatdırılıb.
Eləcə də, bor 33,81 mq/kq olduğu halda 5,72 dəfə artırılaraq 189,66 mq/kq-a, sink 32,2 mq/kq olduğu halda 43,04 mq/kq-a, potasium 2860,99 mq/kq ikən 2987,62 mq/kq-a qalxıb. Həmçinin, torpaqda kalsium 125919,28 mq/kq olduğu halda “Drip Drop 369” məhlulu torpaqda istifadə edildikdən sonra 10 faiz artımla 138168,23 mq/kq olub.
Levent Özdemir AZCHEMCO tərəfindən həyata keçirilən layihənin dünya əhalisinin kənd təsərrüfatı torpaqları ilə bağlı problemlərin həll olunmasında, kənd təsərrüfatına yararsız hesab edilən torpaqların təkrar dövriyyəyə qazandırmaq baxımından Azərbaycana, dünyaya, insanlığa və gələcəyə xeyirli bir addım olacağını deyib:
“Made in Azerbaijan” ruhu ilə qurulmuş, Qarabağ atının loqosunda, ölkə bayrağının üç rəngini adında qürurla dalğalandırmağı özünə missiya bilən AZCHEMCO artıq Azərbaycanda kənd təsərrüfatına yararsız hesab edilən torpaqlarının yenidən dövriyyəyə qatıla biləcəyini açıqlamaqdan məmnundur.
Torpaqlarımızdan doğru istifadə etməsək, yalnış suvarma və gübrələ üsullarını seçsək FAO-nun problem olaraq gündəmə gətirdiyi məsələlər daha da böyüyəcək. Artıq yalnış gübrələnmə ilə torpaqların məhv olduğu dövr bitdi. Bu məhsulla həm gübrəmizdən istifadə edəcək, həm də gələcəyimizə sərmayə qoyacağıq. Rəsmi labaratoriya nəticələri bu problemin həll olunduğunu göstərir. Növbəti dövrdə AZCHEMCO olaraq yeni məhsullarla çıxış edəcəyik”.
AZCHEMCO məhsullarının ixracı ilə bağlı artıq Ukrayna və Özbəkistan ilə razılaşmalar əldə edilib. Şirkət məhsullarından nümunələr təqdim olunub və növbəti ayın 10-dan etibarən Özbəkistanda ixrac əməliyyatları ilə bağlı görüşlər keçiriləcək.
L.Özdemir AZCHEMCO tərəfindən təqdim edilən həllərlə birgə karbamid fabrikindən əldə edilən məhsuldan xam maddə kimi istifadə edəcək, yerli məhsulumuzu daha dəyərli hala gətirib, ölkə iqtisadiyyatına daha böyük töhfələr verəcəyik:
“Prezident İlham Əliyev tərəfindən qeyri-neft ixracını həyata keçirən şirkətlərin ölkə iqtisadiyyatına qatdığı dəyər çox yüksək qiymətləndirilir. Azərbaycanda AZCHEMCO-nun təqdim etdiyi həllərlə gələcəkdə fosfor, potas fabrikləri də ölkəmizdə qurula bilər. Bu cəhətdən şirkət ölkə iqtisadiyyatı üçün önəmli bir missiyanı üzərinə götürüb”.
Onun sözlərinə görə, Qarabağ torpaqlarında minalardan təmizləmə prosesi yekunlaşdıqdan sonra şirkət məhsullarının bu torpaqlarda da tətbiq edilməsi mümkündür:
“Qarabağ torpaqlarında üstümüzə düşən vəzifələri yerinə yetirməyə hazırıq. Bu, bizim üçün çox vacibdir. Biz Qarabağ torpaqlarında da yalnış gübrələmə probleminin yaşanmasını istəmirik. Şirkət loqomuzda Qarabağ atını şahlandırdığımız kimi təmiz məhsul, təmiz dünya və təmiz qida missiyamızı Qarabağ torpaqlarında da icra etmək və bu torpaqları gələcək nəsilə miras qoymaq istəyirik”.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda ilk dəfə suda həll olunan gübrə istehsalı layihəsi də "AZCHEMCO" şirkətinə məxsusdur.

The product Drip Drop 369, developed by AZCHEMCO under the brand Made in Azerbaijan, has fully responded to the call of FAO - a specialized Food and Agriculture Organization of the United Nations.
Report informs that Levent Ozdemir, one of AZCHEMCO founders, said this.
He announced the results of the SGS laboratory analyzes regarding soil application of the product obtained on the basis of a project carried out by AZCHEMCO:
“Previously, the specialized UN Food and Agriculture Organization (FAO) called on research companies to implement projects that can help solve the problems associated with climate change, drought, global warming, and problems in the food sector. In response to this call, we implemented the project. Within the framework of the project, using the Netafim irrigation system at a depth of 30 centimeters, we introduced the product Drip Drop 369, developed by the AZCHEMCO Company, into the soil. We informed the public that this method would lower the soil pH level, the percentage of salinity, thus it will be possible to solve problems with soils unsuitable for agriculture.
With the participation of media representatives, SGS employees took soil samples in which Drip Drop 369 was used and soil in which the product was not used. The results have been analyzed and we inform you that the product Drip Drop 369 is fully in line with the FAO call. Today is a significant day for both Azerbaijani and global agriculture."
According to the results of laboratory tests, if before using AZCHEMCO Drip Drop 369, the soil pH level was 8.47 mg/kg, then after using the product, the soil pH level was 7.62 mg/kg. This means that the product lowers the pH of the soil, bringing it to a more favorable level for agriculture.
After the application of Drip Drop 369, the copper content in the soil increased from 13.63 mg/kg to 15.82 mg/kg. The sodium level in the soil, that is, salinity, was 1140.81 mg/kg, and after the application of Drip Drop 369, it decreased 2.44 times - to 466.78 mg/kg. The magnesium level was previously 6475.34 mg/kg, after using a product developed by AZCHEMCO, it reached 6947.72 mg/kg.
It should be noted that phosphorus is a very important element in soil. While the phosphorus level in the soil without using the product manufactured by AZCHEMCO was 286.1 mg/kg, after the introduction of this solution into the soil, the phosphorus level increased 3.35 times and reached 960.1 mg/kg.
With the use of the product Drip Drop 369, the boron content increased 5.72 times - from 33.81 mg/kg to 189.66 mg/kg, the zinc content - from 32.2 mg/kg to 43.04 mg/kg, potassium - from 2860.99 mg/kg to 2987.62 mg/kg. In addition, after using the product Drip Drop 369, the level of calcium in the soil increased by 10% - from 125919.28 mg/kg to 38168.23 mg/kg."
According to Levent Ozdemir, the project implemented by AZCHEMCO will be useful for Azerbaijan, the world, and all humankind in terms of renewing lands that are considered unsuitable for agriculture:
AZCHEMCO is pleased to announce that lands that were considered unsuitable for agriculture in Azerbaijan will now become suitable.
If we do not use our land properly, if we choose the wrong irrigation and fertilization methods, the problems pointed out by the FAO will only grow. The period when the soil collapsed due to improper fertilization has already passed. With this product, we will fertilize our lands and invest in our future. Official laboratory results show that this problem has been resolved. In the following period, we will introduce new products”.
Contracts have already been reached with Ukraine and Uzbekistan on the export of AZCHEMCO products. Samples of the company's products were presented, and starting December 10, meetings related to export operations will be held in Uzbekistan.
According to L. Ozdemir, in combination with the solutions presented by AZCHEMCO, the product obtained at the urea plant will be used as a raw material, which will make the local product more valuable and make a greater contribution to the country's economy:
“President Ilham Aliyev highly appreciates the contribution of non-oil exporting companies to the country's economy. With the help of solutions offered by AZCHEMCO, phosphorus and potash factories can be built in Azerbaijan in the future."
According to him, after the completion of the process of demining the territories of Karabakh, the company's products can be used on these lands.
The first project in Azerbaijan for the production of water-soluble fertilizers belongs to the AZCHEMCO Company.