“AZCHEMCO” və Abşeron Təcrübə Stansiyasının əməkdaşlığı ilə hazırlanmış yeni dövlət standartı qəbul edilib 20 May 2023
“AZCHEMCO” və Abşeron Təcrübə Stansiyasının əməkdaşlığı ilə hazırlanmış yeni dövlət standartı qəbul edilib
Azərbaycanda “AZCHEMCO” MMC və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Bitki Mühafizəsi və Texniki Bitkiləri Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Abşeron Təcrübə Stansiyasının (ATS) əməkdaşlığı ilə hazırlanmış yeni dövlət standartı qəbul edilib.
Bununla bağlı stansiyanın direktoru, aqrar elmlər doktoru Cəbrayıl Ağayev "Report"un suallarını cavablandırıb:
- Cəbrayıl müəllim, ideya necə yarandı və sizi bu layihədə iştirak etməyə nə sövq etdi?
- Azərbaycanda istehsal edilən məhsulların keyfiyyətinin yüksəldilməsi və davamlı inkişafının təmin edilməsində və beynəlxalq standartların tələblərinə cavab verən məhsulların çeşidlərinin artırılması qarşıya qoyulmuş prioritet vəzifələrdəndir. Bu sahədə elmi tədqiqat müəssisələri ilə özəl istehsal sahələrinin birgə əməkdaşlığının genişləndirilməsi çərçivəsində bitki sağlamlığı vasitələri istehsalı ilə məşğul olan “AZCHEMCO” şirkəti ilə ATS-nin birgə çalışmaları ilə AZS 932:2023 “Gübrələr-Maye” standartının layihəsi hazırlanıb.
Bizim üçün qürurvericidir ki, standart layihəsini İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin Azərbaycan Standartlaşma İnstitutu 23 aprel 2023-cü il tarixdə AZSTAND/Q-16/2023 saylı qərarı ilə dövlət standartı kimi təsdiq edib və standartlaşma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edib. Standart layihəsinin hazırlanmasında, ekspertizasında və qəbul edilməsində əməyi olan tərəfdaşlarımıza təşəkkürümüzü bildiririk.
- Stansiyada tədqiqatların aparılması prinsipləri və ölkənin özəl sektorunun nümayəndəsi olan “AZCHEMCO” şirkəti ilə əməkdaşlıq barədə məlumat verə bilərsinizmi?
- ATS 1930-cu ildə yaradılıb, Azərbaycanda ilk bitki mühafizəsi elmi müəssisəsidir. “Pestisidlər, bioloji preparatlar və aqrokimyəvi maddələrin standartlaşdırılması üzrə Texniki Komitə”nin sədri olaraq ölkədə sahənin yüksək ixtisaslı mütəxəssislərinin iştirakı ilə normativ tənzimləmə sənədlərinin hazırlanması ilə də məşğul oluruq.
Azərbaycanda gübrəyə olan təlabatın ödənilməsində daxili istehsalın təşkil edilməsi prioritetlərdən hesab edilir. “AZCHEMCO” şirkətinin bu sahədə planları ilə tanış olduqdan sonra şirkətin fəaliyyətinə elmi əsaslandırılmış üsullarla kömək etmək arzusunda olduğumuzu bildirdik. Təklif müsbət qiymətləndirildi və artıq 2 ilə yaxın bir zamandır ki, yaxından əməkdaşlıq edirik.
“AZCHEMCO” şirkətində istesal edilməsi nəzərdə tutulan gübrələrin ilkin sınaq nümunələri ATS-nin ərazisində tarla sınaq təcrübələrində sınaqdan keçirilir. Gübrələrin səmərəliliyi ATS-nin təcrübə-nümayiş sahəsində yüksək ixtisaslı alim və mütəxəssislərin icraçılığı ilə yerinə yetirilir. Gübrələrin müxtəlif məsarif normaları açıq və örtülü şəraitdə becərilən bitkilər üzərində tətbiq edilərək sınaqdan keçirilir. Sınaq təcrübələrinin nəticələri əsasında gübrələrin tətbiqi reqlamentləri təyin edilir. Geniş təsərrüfat təcrübələrində isə optimal məsarif normalarının səmərəliliyi dəqiqləşdirilir. Əldə olunmuş nəticələrdən sonra gübrələrin tətbiqi üzrə məsləhətlər hazırlanır.
Azərbaycanda açıq və örtülü sahələrdə becərilən kənd təsərrüfatı bitkilərinin, bəzək bağçılığnda istifadə edilən bitkilərin qida elementləri ilə təminatının yüksəldilməsində “AZCHEMCO”nun istehsal etdiyi gübrələrin tezliklə istehsalçıların təlabatının ödənilməsində və idxalın qismən aradan qaldırılmasında mühüm rolunun olacağına əminliyimizi bildiririk.
- Bu il mayın 5-də “Qida məhsullarının təhlükəsizliyi haqqında” 523-VIQ nömrəli qanunda dəyişikliklər edilməsi barədə Nazirlər Kabinetinin Qərarı verildi. Siz edilən dəyişikliklər haqqında nə düşünürsünüz?
- İlk növbədə onu bildirmək istəyirəm ki, sənəddə kənd təsərrüfatında aqrokimyəvi vasitələrdən istifadəyə yanaşmada strateji dəyişikliklər, ölkəmizin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə istifadə olunan aqrokimyəvi maddələrə daha ciddi nəzarətin təmin edilməsi qəbul edilib. Heç kimə sirr deyil ki, kənd təsərrüfatında aqrokimyəvi maddələrdən istifadənin yanlış metodologiyası və onların keyfiyyətinin tələb olunan səviyyədə olmaması ölkənin əsəs istehsal vasitəsi olan torpağın strukturunda ciddi problemlər yaradır, qida məhsullarının tərkibində pestisidlərin və aqrokimyəvi maddələrin izafi toplanması milli genofonda sağalmaz ziyan vura bilər. Mən bu qərarı tam dəstəkləyirəm, çünki əminəm ki, yüksək keyfiyyətli aqrokimyəvi maddələrdən istifadə etməklə məhsul yetişdirilməsinin innovativ üsullarının tətbiqi nəinki ölkənin bu sahəsinin intensiv inkişafına təsir göstərəcək, həm də Azərbaycan xalqını tərkibində kimyəvi iz olan keyfiyyətsiz qida məhsullarının istehlakından qoruyacaq.

В связи с принятием нового стандарта редакция Report обратилась к одному из авторов документа – директору Абшеронской опытной станции Научно-исследовательского института защиты растений и технических растений при министерстве сельского хозяйства Азербайджана, доктору аграрных наук Джабраилу Агаеву.
- Как пришла идея и что сподвигло Вас участвовать в этом проекте?
- Повышение качества продукции, производимой в Азербайджанской Республике, обеспечение ее постоянного развития и увеличение ассортимента продукции, отвечающей требованиям международных стандартов, являются одними из приоритетных задач нашей страны. В рамках расширения сотрудничества между научно-исследовательскими учреждениями и частными производственными площадками в данной сфере совместными усилиями азербайджанского производителя водорастворимых удобрений компании AZCHEMCO и Абшеронской опытной станции был разработан проект государственного стандарта AZS 932:2023 "Удобрения-Жидкие".
Мы очень гордимся, что данный проект стандарта был утвержден в качестве государственного стандарта 23 апреля 2023 года Азербайджанским институтом стандартизации Государственной службы по антимонопольному надзору и контролю за потребительским рынком при министерстве экономики и включен в Государственный фонд нормативных документов по стандартизации. В связи с этим, пользуясь случаем, хотел бы выразить благодарность нашим партнерам, внесшим свой вклад в подготовку, экспертизу и принятие проекта стандарта.
- Не могли бы Вы рассказать принципах проведения исследований на станции и об истории сотрудничества с представителем частного сектора страны компанией AZCHEMCO?
- Абшеронская опытная станция была создана в 1930 году и является первым научным учреждением по защите растений в Азербайджане. В настоящее время будучи председателем "Технического комитета по стандартизации пестицидов, биологических препаратов и агрохимикатов" мы заняты подготовкой нормативно-правовых документов с участием высококвалифицированных специалистов в данной области.
Организация внутреннего производства в удовлетворении спроса на удобрения в Азербайджане считается одним из приоритетов. Ознакомившись с планами ООО AZCHEMCO в этой области, мы выразили желание помочь деятельности компании научно обоснованными методами. Предложение было положительно оценено, и мы тесно сотрудничаем уже почти 2 года.
Предварительно опытные образцы удобрений, предназначенных для производства на ООО AZCHEMCO, проходят испытания в полевых условиях на территории станции. Эффективность удобрений проводят высококвалифицированные ученые и специалисты нашей организации. Различные нормы расхода удобрений испытаны путем использования их на растениях, выращиваемых в открытых и закрытых условиях. Нормы внесения удобрений определяются по результатам опытных испытаний. В экстенсивных экономических экспериментах уточняется эффективность оптимальных норм затрат. После полученных результатов составляются рекомендации по применению удобрений.
Мы уверены, что производимые компанией удобрения вскоре сыграют важную роль в удовлетворении потребностей рынка Азербайджана и частичном отказе от импорта.
- Не так давно, 5 мая вышло Решение Кабинета Министров о правках в Закон Азербайджанской Республики № 523-VIQ "О безопасности пищевых продуктов". Что вы думаете по поводу внесенных изменений?
- В первую очередь хочу сказать, что в документе приняты стратегические изменения в подходе к применению агрохимикатов в сельском хозяйстве и более жесткому контролю используемых агрохимикатов в целях обеспечения продовольственной безопасности нашей страны. Ни для кого не секрет, что неправильная методика применения агрохимикатов в сельском хозяйстве и их недостаточное качество создают серьезные проблемы в структуре почвы, которая является основным средством производства страны, и чрезмерное накопление пестицидов и агрохимикаты в продуктах питания могут нанести непоправимый ущерб национальному генофонду. Я целиком и полностью поддерживаю данное решение, так как уверен, что внедрение инновационных методов выращивания сельскохозяйственных культур с применением качественных агрохимикатов не только повлияет на интенсивное развитие данного сектора страны, но и обезопасит жителей Азербайджана от потребления некачественных продуктов питания с содержанием химического следа.