Azərbaycanın maye gübrələr, bitki mühafizəsi vasitələri və preparatları istehsalçısı “AzChemCo” şirkəti Türkiyənin ən böyük avadanlıq istehsalçılarından “Ceylan” şirkəti ilə müqavilə imzalayıb.
“Report” xəbər verir ki, avadanlıq tədarükünü özündə ehtiva edən sənəd noyabrın 24-27-də Antalyada keçirilmiş “GrowTech” beynəlxalq kənd təsərrüfatı sərgisində imzalanıb.
“AzChemCo” nümayəndələri həmçinin şoran torpaqların bərpasına dair “Drip Drop 369” sərmayə layihəsi ilə bağlı “Netafim” şirkətilə görüləcək birgə işləri də müzakirə ediblər.

The Azerbaijani company AZCHEMCO, a producer of liquid mineral fertilizers, complex water-soluble fertilizers, and plant protection products, has signed a contract with one of the largest Turkish manufacturers, CEYLAN, for the supply of equipment.
Report informs that the signing of the contract occurred within the framework of the international agricultural exhibition GROWTECH in Antalya, Turkey, on November 24-27.
During the exhibition, AZCHEMCO representatives also discussed joint activities with Netafim on the innovative project Drip Drop 369, designed to restore saline soils with high pH levels, and also gave an exclusive interview to the Turkish TV channel Haber Global.