“AZCHEMCO” şirkətində Ümumdünya Qida Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib 16 Okt 2021
Ümumdünya Qida Günü 1945-ci il oktyabrın 16-da təsis edilib və bu gün həmçinin BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) yaranması günü kimi də qeyd olunur.
Ümumdünya Qida Günü ilə əlaqədar olaraq “AZCHEMCO” MMC-nin təşkilatçılığı ilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə şirkətin təsisçisi Levent Özdemir çıxış edərək deyib ki, bu il Ümumdünya Qida Günü digər illərdən fərqli bir zamanda, ölkələrin COVID-19 pandemiyası ilə mübarizəsi dövründə baş tutur. 2021-ci il FAO daha qlobal bir məsələni diqqətə çatdırmaq üçün “Ümumdünya Qida Günü”nün şüarını “Əməllərimiz bizim gələcəyimizdir. Daha yaxşı istehsal, qidalanma, ətraf - mühit və həyat” olaraq təyin edib. Bu sahədə fəaliyyət göstərən təşkilatların ümdə vəzifəsi dünyada aclığa son qoyulması, dayanıqlı inkişaf məqsədi və hər kəsin sağlam qidaya çıxışının təmin edilməsidir.
Levent Özdemir bildirib ki, kənd təsərrüfatının aparıcı şirkətlərindən biri olaraq “AZCHEMCO” bu prosesə laqeyd qalmır və bu il sentyabrın 23-24-də “Qida Sistemləri Sammitində” BMT Baş katibi Antonio Quterreş və digər zirvə iştirakçılarının səsləndirdikləri quraqlıq, ekologiya və aclığın qlobal problemlərinin birgə həll edilməsi məqsədilə təcrübə mübadiləsinin aparılması üçün təşkilata üzv olmaq niyyətindədir. İndi təşkilatın səlahiyyətli nümayəndələri ilə görüşlər keçirilir.
“AZCHEMCO” şirkətində Ümumdünya Qida Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
“AZCHEMCO” şirkətinin təsis olunmasında əsas məqsədimiz ölkəmizdə qida təhlükəsizliyi sahəsində norma və standartların beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılmasına dəstək vermək, əhalinin təhlükəsiz və keyfiyyətli qida ilə təminatının yaxşılaşdırılması, qida təhlükəsizliyinin və keyfiyyətinin artırılması ilə rəqabət qabiliyyətliliyinin və xarici bazarlara ixrac potensialının artırılması, kənd təsərrüfatında istifadə olunan keyfiyyətli aqrokimyəvi maddələrin, bitki mühafizəsi vasitələrinin və preparatlarının istehsalı, habelə onlardan düzgün istifadəyə dair maarifləndirmə işlərinin aparılmasınıdan ibarətdir. Bu sahədə şirkət bir sıra elmi tədqiqat institutları ilə əməkdaşlıq edir və şirkətin istehsal etdiyi məhsullar dünya şöhrətli “SGS” şirkətinin laboratoriyalarında yoxlanılaraq təsdiq olunur.
“AZCHEMCO” şirkəti Təmiz kənd təsərrüfatı – yüksək miqdarda kimyəvi-sintetik (süni) maddələr tətbiq edilmədən kənd təsərrüfatı bitkilərinin becərilməsi və yetişdirilməsi, habelə qatqısız məhsulların istehsalı, emalına əsaslanan bir istehsal zəncirini formalaşdırmaqdadır. Belə ki, bu məhsulların istehsalında “torpaqdan süfrəyə” prinsipi əsas götürülür. Bu yolla məhsul istehsalında istifadə olunan gübrə və aqrokimyəvi maddələrin, digər qatışıqların orqanizm üçün törədə biləcəyi potensial təhlükələr aradan qaldırılmış olur və son nəticədə əldə olunan məhsulun zəmanətli satışına əminlik yaranır.
Əlavə olaraq qeyd edim ki, “AZCHEMCO” şirkətinin istehsal etdiyi gübrələr və aqrokimyəvi vasitələrlə istixana şəraitində yetişdirilmiş pomidor məhsulu barəsində “SGS” laboratoriyasının apardığı yoxlama nəticəsində hesabat hazırlanmışdır. Hesabatda şirkətimizin yetişdirdiyi məhsulun beynəlxalq standartların və normaların tələblərinə uyğunluğu öz əksini tapır. Məhsulun tərkibində heç-bir qatqı aşkar edilməmiş və otaq şəraitində 40 günədək xarab olmadan qalma qabiliyyətinə malikdir", - o diqqətə çatdırıb.

Всемирный день продовольствия был учрежден 16 октября 1945 года и также отмечается сегодня как день основания Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО). В связи с этим праздником в офисе компании AZCHEMCO было организовано мероприятие.
Выступая на мероприятии, соучредитель компании Левент Оздемир сказал, что в этом году, 16 октября, Всемирный день продовольствия проходит в другой ситуации по сравнению с прежними годами, поскольку страны борются с последствиями пандемии COVID 19. В 2021 году ФАО озвучила лозунг Всемирного дня продовольствия, чтобы обозначить более глобальную проблему: «Наши действия - это наше будущее. Лучшее производство, питание, окружающая среда и жизнь». Основная задача организаций, работающих в этой области, - положить конец голоду в мире, достичь целей устойчивого развития и обеспечить доступ к здоровой пище для всех.
Компания AZCHEMCO, одна из ведущих сельскохозяйственных компаний, небезразлична к этому процессу и готова максимально способствовать решению глобальных проблем засухи, экологии и голода, о которых заявил Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш и другие участники саммита по продовольственным системам, прошедшим 23-24 сентября этого года. Компания намерена стать членом ФАО для обмена опытом и знаниями, а также уже проводит встречи с уполномоченными представителями организации в Азербайджане.
Компания генерирует идеи и проекты в сферах поддержки норм и стандартов в области безопасности пищевых продуктов в нашей стране на основании международных требований, улучшения обеспечения безопасными и качественными продуктами питания, повышения безопасности и качества пищевых продуктов, конкурентоспособности и экспортного потенциала страны, производства удобрений и средств защиты растений, а также проведения информационно-просветительских мероприятий по их правильному использованию. В этой области компания сотрудничает с рядом научно-исследовательских институтов, а продукция компании проходит испытания и апробацию в лабораториях всемирно известной компании SGS.
Проект AZCHEMCO «Чистое сельское хозяйство» - это производственная цепочка, основанная на выращивании сельскохозяйственных культур без использования большого количества химико-синтетических (искусственных) веществ, а также на производстве и переработке чистых продуктов. Таким образом, потенциальные опасности от удобрений, агрохимикатов и других смесей, используемых при выращивании продукта, будут устранены.
Кроме того, хотим отметить, что продукты питания, а в данном случае компания начала процесс с выращивания помидоров (от посадки саженцев до сбора урожая по собственной методологии и используя только свою продукцию) показывают очень обнадеживающие результаты. Судя по отчету, предоставленному лабораторией SGS, в выращенном продукте не найдено никаких химических остатков от использованных удобрений и препаратов, а сам продукт остается в неизменном виде при комнатной температуре на протяжении 43 дней.