"EXPO 2020" sərgisində iştirak etmək məqsədilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində səfərdə olan “AZCHEMCO” şirkətinin nümayəndələri “SOCAR Logistics” şirkəti ilə istehsal olunan məhsulların birgə realizəsinə dair müqavilə imzalayıblar.
"EXPO 2020" sərgisində iştirak edən şirkət nümayəndələri ilk növbədə Azərbaycanın sərgidə təmsil olunan “high-tech” pavilyonuna baş çəkərək, pavilyonun meneceri Rövlan Əliyevlə görüşüblər. Söhbət əsnasında tərəflər “EXPO 2020” sərgisinin ən innovativ və qeyri-adi memarlıq qurğularından biri olan belə qeyri-adi binanın ərsəyə gətirilməsi üçün işin yüksək zövq və bacarıqla təşkil olunduğunu qeyd etmişlər. Görüş zamanı bir çox mövzulr, o cümlədən “AZCHEMCO” tərəfindən gələn ilin yanvar ayında həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbir barəsində fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Şirkət nümayəndələri Azərbaycan istehsalçısı olaraq öz məhsul çeşidlərinin bu ölkələrdə satışının təşkil edilməsi ilə bağlı danışıqlar aparmaq və yeni razılaşmalar əldə etmək məqsədilə Türkmənistan və Özbəkistan unikal pavilyonlarını da ziyarət etmişlər.
"AZCHEMCO" şirkəti – özünə aid forumulalarla bitkilər üçün gübrə və dərman istehsalçısı olaraq Azərbaycan tarixində ilk dəfə tərkibində texniki elementlər olan suda həll olunan toz gübrələrin (NPK) istehsalna başlamış, həmçinin şoran torpaqlarla bağlı problemlərin həlli üçün özünə məxsus layihə təqdim edir.
“AZCHEMCO”-nun fəaliyyətinin əsas strateji istiqamətlərindən biri də münbit torpaqlardan istifadənin optimallaşdırılması, şoran torpaqların bərpası və ekoloji cəhətdən təmiz məhsulların yetişdirilməsi sahəsində FAO ilə əməkdaşlıqdır.

Representatives of AZCHEMCO company, who are in Dubai (UAE) to participate in EXPO 2020, have signed an agreement for the joint sale of their products with the SOCAR Logistics company.
First, representatives of the company visited the Azerbaijan pavilion (high-tech) at EXPO 2020 and met with the manager of the pavilion, Rovlan Aliyev. During the conversation, the parties noted the great work on the construction of such an unusual structure, which is rightfully one of the most innovative and unusual architectural facilities in EXPO 2020. Many topics were discussed; an exchange of views was held at the forthcoming event of AZCHEMCO company in January next year.
The representatives of the company also visited modern unique pavilions of Turkmenistan and Uzbekistan to hold negotiations and reach new agreements on the sale of the products of the Azerbaijani manufacturer in these countries.
For the first time in the history of Azerbaijan, the Azerbaijani company AZCHEMCO, a developer of formulas and a manufacturer of fertilizers and plant protection products, has released complex and water-soluble complex NPK fertilizers containing technical elements, and also presented its own project for solving problems with saline soils.
One of the strategic directions of AZCHEMCO's activity is cooperation with FAO in the field of optimizing the use of fertile lands, restoring saline lands, and growing environmentally friendly products.